اوسلتامیویر

Oseltamivir
نام های تجاری

اوسلتامیویر (نام تجاری: تامی فلو) یک داروی ضد ویروس است که از تکثیر ویروس آنفلوانزا در بدن جلوگیری کرده و مانع بروز بیماری و یا کاهش علائم آن شوند. برخی از انواع اوسلتامیویر حاوی موادی هستند که برای افراد حساس به پنی سیلین خطرناک است. در ادامه اطلاعاتی درباره موارد و نحوه مصرف اوسلتامیویر، عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن ارائه می شود.

نام عمومی: اوسلتامیویر

نام تجاری: تامیفلو

موارد مصرف

داروی اوسلتامیویر (تامی فلو)

داروی اوسلتامیویر (تامی فلو) در درمان علائم ناشی از ویروس آنفولانزا استفاده می شود. این دارو به کاهش علائم (مانند گرفتگی بینی، گلو درد، سرفه، تب و لرز، درد و خستگی) کمک می کند و مدت زمان بهبودی را 1-2 روز کوتاه می کند.

در مواردی که فرد در تماس با شخص مبتلا به آنفولانزا بوده و یا آنفولانزا شیوع پیدا کرده باشد، اوسلتامیویر می تواند برای جلوگیری از ابتلا به آنفولانزا استفاده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

داروی اوسلتامیویر (تامی فلو) از تکثیر ویروس آنفولانزا جلوگیری می کند و جایگزینی برای واکسن آنفولانزا نمی باشد.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

داروی اوسلتامیویر (تامیفلو) باید به صورت خوراکی، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف شود. برای به حداقل رساندن ناراحتی معده، دارو را می توان همراه با غذا یا شیر مصرف کرد. این دارو را به محض بروز علائم آنفولانزا یا تماس با فرد مبتلا، مصرف کنید. پس از گذشت دو روز از مصرف دارو، اثر آن مشخص می شود.

در صورت ابتلا به آنفولانزا، دارو باید طبق نسخه پزشک، دو بار در روز و به مدت 5 روز مصرف شود.

برای پیشگیری از آنفولانزا، بهتر است اوسلتامیویر یک بار در روز و برای 10 روز، مصرف شود. برای آگاهی از مدت زمان مناسب مصرف دارو، از دستور پزشک پیروی کنید.

دوز مصرفی براساس شرایط پزشکی، عملکرد کلیه و پاسخ به درمان تعیین می شود. دوز مصرفی برای کودکان براساس وزن آنها تعیین می شود.

در صورت عدم توانایی در بلع قرص، از فرم سوسپانسیون دارو بر اساس تجویز پزشک یا پزشک داروخانه استفاده کنید. در صورت در دسترس نبودن نوع مایع دارو، کپسول را باز کرده و محتویات آن را با مایع شیرین (مانند سس شکلاتی، کارامل یا شکر قهوه ای محلول در آب) مخلوط کنید، مخلوط را همزده و مصرف کنید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه ثابت نگه داشتن میزان دارو در بدن حاصل می شود. بنابراین این دارو را هر روز در فواصل زمانی مساوی و به مدت مشخص، مصرف کنید. توقف مصرف زودتر از موعد دارو منجر به رشد ویروس، بازگشت عفونت یا عدم محافظت بدن نسبت به آنفولانزا می شود.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن عارضه، پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع و استفراغ می تواند از عوارض مصرف اوسلتامیویر باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف اوسلتامیویر، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

حالت تهوع از عوارض اوسلتامیویر

آنفولانزا یا اوسلتامیویر به ندرت باعث تغییرات جدی ذهنی و خلقی می شوند. احتمال بروز این عارضه در کودکان بیشتر می باشد. هرگونه علائم رفتاری غیر معمول مانند گیجی، خشم یا آسیب به خود را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف داروی اوسلتامیویر (تامی فلو)، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کلیوی (مانند درمان با دیالیز) با خبر کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

تنها در صورت لزوم از داروی اوسلتامیویر در دوران بارداری، استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو از شیر مادر به نوزاد منتقل می شود اما چگونگی تأثیر آن بر کودک هنوز مشخص نمی باشد. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت شود.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی داروی اوسلتامیویر را پوشش نمی دهد؛ بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

در صورت دریافت واکسن آنفولانزا (از نوع استنشاقی)، طی 2 هفته قبل از درمان، به پزشک خود اطلاع دهید. داروی اوسلتامیویر اثر واکسن آنفولانزای استنشاقی را کاهش می دهد. پس از گذشت 2 روز از درمان با این دارو، می توان از واکسن آنفولانزای استنشاقی استفاده کرد.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد داروی اوسلتامیویر و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو جایگزین واکسن آنفولانزا نمی شود. در رابطه با خطرها و فواید تزریق سالانه واکسن آنفولانزا برای کاهش احتمال ابتلا به آنفولانزا با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

داروی اوسلتامیویر را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

ثبت دیدگاه دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.
ارسال
دیدگاه ها
مشاوره