قطره چشمی کلوبیوتیک (کلرامفنیکل)

Chlobiotic Ophthalmic (Chloramphenicol)
نام های تجاری

کلوبیوتیک (نام عمومی: کلرامفنیکل)، از دسته آنتی بیوتیک های چشمی است که به تنهایی یا با سایر داروها برای درمان عفونت های باکتریایی چشم تجویز می شود. در ادامه اطلاعاتی درباره موارد و نحوه مصرف کلرامفنیکل، عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن ارائه می شود.

نام عمومی: کلرامفنیکل

نام تجاری: کلرومایسیتین، افتوکلور، کلوبیوتیک

موارد مصرف

قطره چشمی کلوبیوتیک

کلوبیوتیک جزو آنتی بیوتیک هایی است که از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.

کلوبیوتیک فقط برای درمان عفونت های باکتریایی چشم مناسب است و برای دیگر عوامل عفونی کارساز نیست. استفاده نامناسب یا سوء استفاده از هر آنتی بیوتیکی منجر به کاهش اثربخشی دارو می شود.

زمان و نحوه مصرف

جهت استفاده از قطره های چشمی کلوبیوتیک، ابتدا دستان خود را بشویید. برای جلوگیری از انتقال آلودگی، نوک قطره چکان را لمس نکنید و از تماس آن با چشم یا سایر نقاط جلوگیری کنید.

هنگام استفاده از کلوبیوتیک از لنز استفاده نکنید. لنزهای چشمی را طبق دستورالعمل شرکت سازنده استریل کنید و قبل از استفاده مجدد از آنها با پزشک مشورت کنید. سر خود را به عقب خم کرده و به سمت بالا نگاه کنید و پلک را با دست به سمت پایین بکشید تا حفره ای ایجاد شود. قطره چکان را مستقیماً روی چشم بگیرید و 1 قطره از آن خارج کنید، معمولاً 2 تا 6 بار در روز یا طبق دستور پزشک از این دارو استفاده کنید. حین مصرف دارو به سمت پایین نگاه کنید و به آرامی چشمان خود را به مدت 1 تا 2 دقیقه ببندید.

یک انگشت خود را در گوشه چشم و نزدیک بینی قرارداده و فشار ملایمی وارد کنید. این کار از تخلیه دارو جلوگیری می کند. سعی کنید پلک نزنید و چشمان خود را دستکاری نکنید. اگر دوز تجویز شده بیش از 1 قطره است یا دارو برای چشم دیگرتان هم تجویز شده است، این مراحل را تکرار کنید. قطره چکان را آبکشی نکنید. درپوش قطره چکان را بعد از هر بار استفاده تعویض کنید.

اگر از نوع دیگری از داروهای چشمی (مثلا قطره یا پماد) استفاده می کنید، حداقل 5 تا 10 دقیقه برای مصرف سایر داروها صبر کنید. قبل از استعمال پمادهای چشم از قطره های چشمی استفاده کنید تا قطره ها به چشم وارد شوند.

بیشترین اثربخشی کلوبیوتیک در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، هر روز در ساعت های مشابه از آن استفاده کنید. دارو را در تمام طول مدت تجویز شده استفاده کنید زیرا قطع مصرف دارو می تواند به ادامه ی رشد باکتری ها منجر شود که باعث بازگشت عفونت نیز خواهد شد. در صورت تداوم یا تشدید شرایط به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی

تاری دید، سوزش، گزش یا قرمزی موقتی، می تواند از عوارض جانبی کلوبیوتیک باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف کلوبیوتیک، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله تغییرات / مشکلات بینایی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به کلوبیوتیک نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش / تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی قطره چشمی کلوبیوتیک

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی کلوبیوتیک را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف کلوبیوتیک، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

درصورت وجود بیماری خاص از مصرف دارو خودداری کنید. پیش از مصرف دارو در صورت وجود شرایط عفونت ویروسی چشم (هرپس، واریسلا)، سایر انواع عفونت های چشمی (توبرکلوزیس، قارچ) و سابقه حساسیت به کلوبیوتیک، پزشک خود را مطلع سازید.

همچنین قبل از مصرف کلوبیوتیک، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کبدی، بیماری کلیوی، کم خونی (گلبول های قرمز پایین) و پرتودرمانی، مطلع سازید.

پس از مصرف کلوبیوتیک، بینایی فرد می تواند تا حدی تحت تاثیر قرار بگیرد. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به دید کامل و درست دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.

موارد احتیاطی مصرف قطره چشمی کلوبیوتیک

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. همینطور به دلیل احتمال آسیب به جنین (سندرم کودک خاکستری) در زمان حاملگی یا نزدیک به زایمان نباید استفاده شود. در مورد خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

کلوبیوتیک به شیر مادر منتقل می شود و می تواند اثرات نامطلوبی بر کودک شیرخوار داشته باشد و شیردهی حین استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

پزشک معالج یا پزشک داروخانه ممکن است از قبل در مورد هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه بوده و شما را برای آنها تحت نظر داشته باشد. بدون هماهنگی با پزشک، دوز دارو را شروع، متوقف نکنید یا تغییر ندهید.

پیش از مصرف کلوبیوتیک، نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید.

لیستی از تمام داروهای مصرفی را نزد خود نگه داشته و آن را با پزشک خود و پزشک داروخانه به اشتراک بگذارید.

سوء مصرف

مصرف خوراکی کلوبیوتیک ممکن است مضر باشد. در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو برای بیماری فعلی فرد تجویز شده است لذا از آن برای سایر عفونت ها استفاده نکنید مگر اینکه با تجویز پزشک باشد.

آزمایش های تشخیصی / پزشکی (به عنوان مثال، شمارش کامل فاکتور های خونی) به صورت دوره ای جهت سنجش میزان پیشرفت بیماری و کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

بسته به شرکت سازنده دارو، این محصول می تواند در دمای اتاق زیر 25 درجه سانتیگراد یا در یخچال بین 2-8 درجه سانتیگراد نگهداری شود. از یخ زدن دارو و نگهداری آن در حمام خودداری کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروی بدون استفاده را پس از پایان درمان یا 21 روز پس از باز کردن محصول، دور بریزید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

ثبت دیدگاه دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.
ارسال
دیدگاه ها
مشاوره