زولیر (اومالیزوماب)

Xolair (Omalizumab)
نام های تجاری

اومالیزوماب (نام تجاری: زولیر) نوعی آنتی بادی است که پاسخ های آلرژیک را در بدن کاهش داده و از این رو می تواند در کنترل آسم، کهیرهای مزمن و پولیپ بینی مؤثر باشد؛ توجه داشته باشید که از زولیر در درمان حملات آسمی استفاده نمی شود. در ادامه اطلاعاتی درباره موارد و نحوه مصرف اومالیزوماب، عوارض جانبی و تداخل دارویی آن ارائه شده است.

موارد مصرف

داروی زولیر (اومالیزوماب)

از داروی زولیر (اومالیزوماب) در کنترل و جلوگیری از علائم آسم (مانند خس خس سینه و تنگی نفس) ناشی از آلرژن ها استفاده می شود. کنترل علائم آسم کمک می کند تا فرد بتواند فعالیت های طبیعی خود را حفظ کرده و مدت زمان کمتری از محل کار یا مدرسه غیبت داشته باشد. از داروی زولیر (xolair) برای درمان نوعی از کهیر با علت نامشخص (کهیر مزمن ایدیوپاتیک-CIU) و برخی پولیپ های بینی (همراه با رینوسینوزیت مزمن) نیز استفاده می شود.

موارد مصرف داروی زولیر

دارو باید به طور منظم مصرف شود تا اثربخش باشد. داروی زولیر (اومالیزوماب) اثر فوری نداشته و به همین دلیل نباید برای تسکین حملات ناگهانی آسم استفاده شود. در زمان بروز حمله ناگهانی آسم می توان از داروهای استنشاقی تسکین سریع (اسپری) (مانند آلبوترول و سالبوتامول) استفاده نمود.

اَشکال دارویی

  • پودر زیر جلدی برای تزریق (150 میلی گرم)؛
  • محلول تزریق زیرجلدی (150 میلی گرم در میلی لیتر؛ 75 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف داروی زولیر (اومالیزوماب) راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.
این دارو، طبق دستور پزشک، معمولاً هر 2 یا 4 هفته برای درمان آسم یا پولیپ بینی و هر 4 هفته برای درمان کهیر در زیر پوست تزریق می شود. اولین دوز توسط یک پزشک یا پرستار تزریق می شود تا در صورت بروز واکنش آلرژیک شدید، بتوان اقدامات لازم را انجام داد. دوزهای بعدی را می توان در منزل تزریق کرد.

اگر از این دارو در خانه استفاده می کنید، تمام دستورالعمل های آماده سازی و استفاده را از پزشک یا پرستار خود یاد بگیرید. قبل از استفاده، این محصول را از لحاظ ظاهری و از نظر وجود ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت مشاهده هر تغییر رنگ یا ذره ای از آن استفاده نکنید. نحوه نگهداری و دور انداختن ایمن و صحیح تجهیزات پزشکی را بدانید.

برای افزایش راحتی و سهولت در تزریق، سرنگ از قبل پر شده را از یخچال خارج کنید و اجازه دهید حداقل 15 تا 30 دقیقه قبل از تزریق در دمای اتاق قرار گیرد. این دارو را به روش های دیگری مانند استفاده از مایکروویو یا قرار دادن در آب داغ، گرم نکنید.

دوز مصرفی برای درمان آسم و پولیپ بینی بر اساس وزن و نتایج آزمایشگاه قبل از شروع درمان تعیین می شود. در صورت تغییرات زیاد وزن با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است لازم باشد دوز مصرفی دوباره تنظیم شود. همچنین دوز مناسب برای درمان کهیر براساس وضعیت پزشکی و نحوه پاسخ به درمان تعیین می شود.
اثربخشی داروی زولیر (اومالیزوماب) در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. به منظور جلوگیری از فراموش کردن مصرف دوز بعدی می توانید برای خود در تقویم علامت بگذارید.

در صورت تشدید علائم آسم و یا استفاده بیشتر از حد اسپری در شرایط معمول، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی

عوارض جانبی می تواند شامل خارش، کبودی، قرمزی، تحریک شدن یا درد در محل تزریق باشد. سردرد نیز می تواند یکی دیگر از عوارض جانبی زولیر باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً با پزشک یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

به خاطر داشته باشید که پزشک معالج داروی زولیر (اومالیزوماب) را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله توده های غیرمعمول، خال، تغییرات پوستی، بی حسی، سوزن سوزن شدن بازوها و پاها، بدتر شدن تنگی نفس، خون سرفه کردن، درد عضلات و مفاصل، علائم عفونت (گلو درد مداوم، تب و سرفه) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تعریق غیرمعمول، ضعف در یک طرف بدن، تغییرات ناگهانی بینایی، گیجی، اختلال در گفتار، درد، قرمزی و تورم پاها به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی داروی زولیر (اومالیزوماب) را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

عوارض جانبی داروی زولیر

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف داروی زولیر (اومالیزوماب)، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از مصرف داروی زولیر (اومالیزوماب)، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

تنها در صورت لزوم از این دارو هنگام بارداری استفاده کنید و همچنین فواید و معایب این دارو با پزشک خود بررسی کنید.

انتقال دارو از شیر مادر همچنان نا معلوم است. پس قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و باعث افزایش خطر عوارض جانبی جدی شود. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی زولیر را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام محصولاتی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، و هیچ وقت میزان دوز دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف 

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

در حین مصرف داروی زولیر (اومالیزوماب) از انجام آزمایش پزشکی (مانند آزمایش عملکرد ریه، سطوح آنتی بادی) غافل نشوید. به طور منظم به پزشک مراجعه کنید.

از مواردی که باعث تحریک و یا ایجاد واکنش آلرژیک و در نتیجه تشدید دشواری در تنفس می شوند برای مثال دود سیگار، گرده، پوسته بدن حیوانات خانگی، گرد و غبار و کپک دوری کنید.

دوز فراموش شده

بهترین اثرگذاری ممکن، با دریافت هر دوز از این دارو با برنامه ریزی و طبق دستورالعمل میسر می شود. بنابراین در صورت فراموش کردن یک دوز، بلافاصله با پزشک خود یا پزشک داروخانه تماس بگیرید تا یک برنامه ی جدید برای دریافت دوز تعیین کنند.

نگهداری

سرنگ های از قبل پر شده را در یخچال نگهداری کنید. دارو نباید یخ بزند. دارو باید در جعبه اصلی نگهداری شده و دور از نور مستقیم خورشید قرار گیرد. تا 4 ساعت پس از بیرون آوردن دارو از یخچال، یا از آن استفاده کنید یا دور بریزید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

ویال ها را در یخچال و دور از نور نگهداری کنید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

ثبت دیدگاه دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.
ارسال
دیدگاه ها
مرتب سازی
مشاوره