تادالافیل

Tadalafil
نام های تجاری

تادالافیل (نام تجاری: سیالیس)، نوعی داروی شل کننده عضلات و بهبود دهنده جریان خون است که در درمان اختلال نعوظ و علائم بزرگ شدن خوش خیم پروستات (BPH) کاربرد دارد. در ادامه اطلاعاتی درباره موارد و نحوه مصرف تادالافیل، عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن ارائه می شود.

نام عمومی: تادالافیل

نام تجاری: سیالیس

موارد مصرف

داروی تادالافیل (سیالیس)

از داروی تادالافیل در درمان مشکلات جنسی مردان (ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ-ED) استفاده می شود. تادالافیل همراه با تحریک جنسی، افزایش جریان خون به آلت تناسلی منجر به حفظ حالت نعوظ می شود. همچنین از این دارو برای درمان علائم بزرگ شدن پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات-BPH) استفاده می شود و به تسکین علائم BPH مانند اختلال در شروع جریان ادرار یا جریان ضعیف ادرار و تکرر ادرار (در نیمه شب) کمک می کند. عملکرد تادالافیل شامل کاهش انقباضات عضله صاف پروستات و مثانه می باشد. این دارو از ابتلا به بیماریهای مقاربتی (مانند HIV، هپاتیت B، سوزاک یا سفلیس) جلوگیری نمی کند.

در حین رابطه جنسی از کاندوم لاتکس استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

درمان اختلالات جنسی در مردان با مصرف داروی تادالافیل

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

تادالافیل باید طبق تجویز پزشک، به صورت خوراکی و همراه با غذا یا بدون غذا مصرف شود. از مصرف تادالافیل بیشتر از یک بار در روز خودداری کنید.

دوز دارو بر اساس شرایط پزشکی، پاسخ بدن به دارو و سایر داروهای مصرفی تعیین می شود. تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برای درمان علائم BPH، این دارو را، روزی یک بار و طبق تجویز پزشک مصرف کنید. در صورت مصرف فیناستراید برای درمان علائم BPH، همزمان با این دارو، در رابطه با مدت زمان ادامه مصرف این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

برای درمان اختلال نعوظ-ED، دو راه برای تجویز تادالافیل وجود دارد. پزشک بهترین راه را تجویز می کند. اولین راه مصرف آن در صورت لزوم، معمولاً حداقل 30 دقیقه قبل از فعالیت جنسی می باشد. اثر تادالافیل بر توانایی جنسی ممکن است تا 36 ساعت به طول انجامد.

روش دوم برای درمان ED، مصرف مرتب تادالافیل و روزی یک بار می باشد. در این صورت ممکن است در هر زمان و بین دوزهای خود، فعالیت جنسی داشته باشید.

در صورت مصرف تادالافیل برای درمان ED و BPH، آن را طبق دستور پزشک و روزی یک بار مصرف کنید. در این صورت ممکن است در هر زمان و بین دوزهای خود، فعالیت جنسی داشته باشید.

بیشترین اثربخشی برای درمان BPH و ED زمانی حاصل می شود که دارو روزی یک بار و به طور مرتب مصرف شود؛ بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت، پزشک خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

سردرد، ناراحتی معده، کمر درد، درد عضلانی، گرفتگی بینی، گرگرفتگی یا سرگیجه می تواند از عوارض مصرف تادالافیل باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی این کار را انجام دهید.

افزایش فشار به قلب از موارد احتیاطی مصرف داروی تادالافیل

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت ابتلا به مشکلات قلبی، فعالیت جنسی می تواند فشار بیشتری بر قلب وارد کند. در صورت بروز مشکلات قلبی حین رابطه جنسی، و بروز عوارض جانبی جدی مانند سرگیجه شدید، غش کردن، درد قفسه سینه، فک یا بازوی چپ، حالت تهوع، فوراً مصرف تادالافیل را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

داروی تادالافیل به ندرت ممکن است منجر به کاهش ناگهانی بینایی، از جمله نابینایی دائمی در یک یا هر دو چشم (NAION) شود. در صورت بروز این مشکل جدی، مصرف تادالافیل را متوقف کرده و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. در صورت ابتلا به بیماری قلبی، دیابت، کلسترول بالا، برخی دیگر از مشکلات چشم ("التهاب دیسک اپتیک")، فشار خون بالا، سن بیشتر از 50 سال یا استعمال دخانیات، احتمال ابتلا به NAION افزایش می یابد.

این دارو به ندرت، ممکن است منجر به کاهش ناگهانی شنوایی، ایجاد صدای زنگ در گوش، سرگیجه یا نعوظ دردناک و طولانی به مدت 4 ساعت یا بیشتر شود. در صورت بروز این عوارض، مصرف تادالافیل را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید در غیر این صورت ممکن است مشکلات دائمی ایجاد شوند.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی تادالافیل را در برنمی گیرد؛ بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف تادالافیل، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید

همچنین قبل از مصرف داروی تادالافیل، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات قلبی (مانند حمله قلبی یا ضربان نامنظم قلب نامنظم در 6 ماه گذشته، درد قفسه سینه یا آنژین، نارسایی قلبی)، سکته مغزی در 6 ماه گذشته، بیماری کلیوی، بیماری کبدی، فشار خون بالا یا پایین، از دست دادن آب بدن، اختلالان آلت تناسلی (مانند زخم شدن، فیبروز، بیماری پیرونی)، سابقه نعوظ دردناک یا طولانی مدت (پریاپیسم)، شرایطی که ممکن است خطر پریاپیسم را افزایش دهد (مانند کم خونی سلول داسی، لوسمی، میلوم چندگانه)، مشکلات چشمی (مانند رتینیت پیگمنتوزا، کاهش ناگهانی بینایی، NAION)، اختلالات خونریزی، زخم معده فعال مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این برند دارویی معمولاً در خانمها استفاده نمی شود؛ بنابراین دلیلی وجود ندارد از تادالافیل در حین بارداری استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی تادالافیل را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که ممکن است با تادالافیل تداخل داشته باشد عبارت است از: ریوسیگوات.

مصرف همزمان تادالافیل با نیترات می تواند باعث افت شدید فشار خون شود. افت جدی فشار خون می تواند منجر به سرگیجه، غش کردن و به ندرت حمله قلبی یا سکته شود. از مصرف تادالافیل با داروهای خاصی که برای درمان درد / آنژین قفسه سینه استفاده می شود (نیترات هایی مانند نیتروگلیسیرین، ایزوسوربید)، داروهای تفریحی به نام "پوپر" حاوی آمیل یا بوتیل نیتریت خودداری کنید.

در صورت مصرف داروهای مسدود کننده آلفا (مانند دوکسازوزین، تامسولوزین) برای درمان بزرگ شدن پروستات یا BPH یا فشار خون بالا، ممکن است فشار خون به شدت افت پیدا کند و منجر به سرگیجه یا غش کردن شود. پزشک می تواند درمان با تادالافیل را با دوز کمتری شروع کند تا خطر ابتلا به فشار خون پایین را به حداقل برساند.

سایر داروها با دفع تادافیل از بدن، بر روی عملکرد آن اثر می گذارند. از این دسته می توان به ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین)، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند ریتوناویر، فوزامپرناویر)، مهارکننده های پروتئاز ویروس هپاتیت C (مانند بوسپرویر، تلاپرویر) و ریفامپین اشاره کرد.

از مصرف این دارو همراه با محصولات حاوی تادالافیل یا سایر داروهای مشابه برای درمان اختلال نعوظ-ED یا فشار خون ریوی (مانند سیلدنافیل، واردنافیل) خودداری کنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید و از نگهداری آن در حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

ثبت دیدگاه دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.
ارسال
دیدگاه ها
مشاوره